Podsumowanie II Pomorskiego Konkursu Piosenki Żeglarskiej 2023

Podsumowanie II Pomorskiego Konkursu Piosenki Żeglarskiej 2023

16 września 2023 r. Yacht Klub Człuchów już po raz II zorganizował Pomorski Konkurs Piosenki Żeglarskiej.

Ubiegłoroczny – I Pomorski Konkurs Piosenki Żeglarskiej cieszył się dużym zainteresowaniem, jednakże tegoroczny przerósł oczekiwania organizatorów.  Tego dnia siedzibę Yacht Klub Człuchów odwiedziło wielu zaproszonych gości, między innymi: Burmistrz Miasta Człuchowa, Ryszard Szybajło, Wójt Gminy Człuchów Paweł Gibczyński, radny Rady Miejskiej Człuchów, Alfons Żebryk, a także członkowie Yacht Klubu Człuchów oraz liczne grono miłośników żeglarstwa i piosenki żeglarskiej.  Patronat nad konkursem objęli: Starostwo Powiatowe Człuchów, Gmina Miejska Człuchów, Gmina Człuchów, Miejski Dom Kultury w Człuchowie, natomiast patronat medialny sprawował Portal Informacyjny Żeglarski.info 

Pomorski Konkurs Piosenki Żeglarskiej to nie tylko występy uczestników i atmosfera rywalizacji, to także okazja do wspólnego, często rodzinnego,  spędzenia czasu w pięknych okolicznościach przyrody. Organizatorzy imprezy zapewnili w tym roku wszystkim przybyłym darmowe rejsy tratwami po pięknym Jeziorze Rychnowskim, Koło Gospodyń Wiejskich z Sieroczyna przygotowało wyśmienite potrawy, między innymi pierogi i gołąbki, które znikały w zaskakująco szybkim tempie. Nie zapomniano również o najmłodszych. Dzieci miały możliwość wyhasania się na zamkach dmuchanych, zjedzenia waty cukrowej lub popcornu.

Pierwszym etapem II Pomorskiego Konkursu Piosenki Żeglarskiej który rozpoczął się już o godz. 10.30 były występy konkursowe uczestników w poszczególnych kategoriach.

W dniu konkursu zgłosiło się 36 solistów i zespołów ze: Szczecinka, Słupska, Jastrowia, Koronowa, Tucholi, Piły, Bytowa, Gdańska, Warszawy, Człuchowa, Ględowa, Wierzchowa, Rychnów oraz Stołczna.

Ważnym elementem każdego konkursu jest jury. W tym roku,  przewodniczącym jury został p. Bogdan Barański – wieloletni dyrektor Społecznego Ogniska Muzycznego w Człuchowie, instruktor gry na instrumentach, wielokrotny juror na konkursach i przeglądach piosenkarskich, prezes Stowarzyszenia ProKultura w Człuchowie, Bogumiła Sosnowska- absolwentka studiów magisterskich na kierunku Muzyka WSP w Olsztynie. Wieloletnia nauczycielka muzyki, dyrygentka chóru szkolnego i instruktorka śpiewu. Jej podopieczni:  soliści i zespoły wokalne wielokrotnie zwyciężali przeglądy piosenek dziecięcych i młodzieżowych. Kamil Badziochpochodzący z Sandomierza, współzałożyciel zespołu grającego polski folk wodny – Hambawenah.  Wykonawca  piosenki z szeroko rozumianego nurtu piosenki żeglarskiej, turystycznej i poezji śpiewanej. Współorganizator  Ogólnopolskiego  Turystycznego Festiwalu Piosenki Studenckiej Bazuna. Współzałożyciel Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny” – jedynego takiego chóru w Polsce. Laureat wielu konkursów piosenki żeglarskiej, a także zwycięzca pierwszej edycji Szansy na Sukces.

Po przesłuchaniu wszystkich wykonawców jury zdecydowało o przyznaniu nagród.

Jury postanowiło wyróżnić nagrodą pozaregulaminową uczestniczkę, która zachwyciła wszystkich swoim talentem, możliwościami wokalnymi i osobowością

NAGRODA SPECJALNA:

GRAND PRIX – AGATA BRANDENBURGER

KATEGORIA PRZEDSZKOLA:

ZE WZGLĘDU NA WYRÓWNANY POZIOM ARTYSTYCZNY ORAZ WYJĄTKOWE WYSTĘPY,  JURY  W POROZUMIENIU Z ORGANIZATOREM KONKURSU POSTANOWIŁO NIE WYRÓŻNIAĆ ŻADNEJ GRUPY I NAGRODZIĆ WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW TEJ KATEGORII DYPLOMAMI I NAGRODAMI RZECZOWYMI.

MIESZKO LECH SZUBA – NAGRODA ZA WYJĄTKOWY WYSTĘP

„PRZEDSZKOLNI PIRACI” – NAGRODA ZA WYJĄTKOWY WYSTĘP

„MORSKIE SMYKI” – NAGRODA ZA WYJĄTKOWY WYSTĘP

„BOROWIKI” – NAGRODA ZA WYJĄTKOWY WYSTĘP

„EKO LUDKI” – NAGRODA ZA WYJĄTKOWY WYSTĘP

„MOTYLKI” – NAGRODA ZA WYJĄTKOWY WYSTĘP

KATEGORIA KLASY 1-4 SOLO:

I MIEJSCE – HANNA WRUSZCZAK

II MIEJSCE – JULIA MISIK SIKORSKA

III MIEJSCE – ANU TOMASZEWSKA

KATEGORIA KLASY 1-4 ZESPOŁY:

I MIEJSCE – „DZIECIĘCY ZESPÓŁ MUZYCZNY”

II MIEJSCE – „SZCZĘŚLIWA SIÓDEMKA”

III MIEJSCE – „PEREŁKI BAŁTYKU”

KATEGORIA KLASY 5-8 SOLO:

I MIEJSCE – MISHEEL TOMASZEWSKA

II MIEJSCE – OLIWIA PITURA

III MIEJSCE – MACIEJ WŁODARCZAK

WYRÓŻNIENIE – KSENIA SUSZKO

WYRÓŻNIENIE – ANIELA POŹNIAK

WYRÓŻNIENIE – KARINA HERMANN

WYRÓŻNIENIE – WOJCIECH KUCHARSKI ZEMKE

KATEGORIA KLASY 5-8 ZESPOŁY:

I MIEJSCE – „ŁOTRY”

II MIEJSCE – „ZESPÓŁ MUZYCZNY”

III MIEJSCE – „TĘCZA”

KATEGORIA SZKOŁY ŚREDNIE:

I MIEJSCE – AGATA BRANDENBURGER

II MIEJSCE – MAGDALENA SOBOTKA

KATEGORIA OPEN SOLO:

I MIEJSCE – EMILIA ZWOLAN

KATEGORIA OPEN ZESPOŁY:

I MIEJSCE – DUET „AvE” ALDONA WALK I EWA GOSTKOWSKA

II MIEJSCE – „ZUCH ZAŁOGA”

III MIEJSCE – ZESPÓŁ „BONJOUR”

Koncert Galowy rozpoczął się o godz. 16.00 żywiołowym  występem uczestników konkursu-przedszkolaków z Przedszkola Motylek w Człuchowie.  Prowadzenie Gali powierzono Miłoszowi Gawrońskiemu oraz Katarzynie Muszyńskiej– koordynatorce konkursu.

Tomasz Emerling – komandor Yacht Klubu Człuchów  przywitał gości oraz wszystkich uczestników konkursu dziękując za udział  i życząc dalszych wspaniałych wrażeń. Bartosz Muszyński – wiceprezes Yacht Klubu zwrócił uwagę, iż nie byłoby tak wspaniałej imprezy, gdyby nie liczni sponsorzy i fundatorzy nagród. Podziękowania złożone zostały wszystkim patronatom, których wkład w organizację konkursu okazał się bezcenny, podziękowano również sponsorom: firmie GoodValley, WB Probud Wioletta Januszewska, Pro-Bud Bartłomiej Januszewski, MG Szopińscy, Andrzej Pruski, Hurtownia Spożywcza Szczepan Sp.J., Hurtownia Spożywcza MIREX Sp.J.Stapol Piotr Staszków, Dana Danuta Halwas, Studio 55 Marcin Szczerba, Stec Karton Adam Stec, Bostol Meble Bogusław Borzyszkowski, Nadleśnictwo Człuchów, Barbara 1 Marek Niedźwiedź, Centrum Narzędzi Jacek Kubalewski Słupsk, Remprodex Mirosław Seńsko, Lastra Przemysław Świadek, Woma Wojciech i Maciej Knajdek, Piotr Jose, Galeria Upominków, Cool Pack oraz Pan Marek Latawiec. Na szczególne podziękowania zasługuje również Karol Hybner- akustyk, pracownik Miejskiego Domu Kultury w Człuchowie, dzięki któremu nagłośnienie sceniczne brzmiało profesjonalnie.

II PKPŻ został także dofinansowany w ramach Funduszu Nowy Akumulator Społeczny, ze środków Narodowego Instytutu Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2023.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za Wasze wsparcie i hojność.

Kolejną atrakcją było odczytanie przez jury wyników II Pomorskiego Konkursu Piosenki Żeglarskiej, wręczenie dyplomów i nagród laureatom. Na scenę proszono wszystkich uczestników poszczególnych kategorii, począwszy od grup przedszkolnych. Nagrody i dyplomy wręczyli: Burmistrz Miasta Człuchowa, Wójt Gminy Człuchów, Radny Rady Miejskiej, prezes i wiceprezes YK, cały skład jury, a także koordynatorka konkursu. Zdobywcy I miejsc mieli okazję jeszcze raz zaprezentować się szerszemu gronu publiczności i wykonać swoje utwory.

Koncert laureatów jest zawsze niezwykłym przeżyciem, pokazującym jak wielkim talentem i umiejętnościami wokalnymi obdarzeni są uczestnicy konkursu. Ogromne gratulacje dla wszystkich uczestników, a szczególnie dla laureatów oraz zdobywczyni nagrody Grand Prix.  Z roku na rok poziom konkursu jest coraz wyższy i to motywuje organizatorów do jeszcze cięższej pracy. 

Gwiazdą II Pomorskiego Konkursu Piosenki Żeglarskiej w Człuchowie był Kamil Badzioch, któremu towarzyszył grając na gitarze – Wojciech Kopylec. Dziękujemy bardzo Kamilowi, że zechciał wziąć udział w pracach jury konkursu, co jak twierdził nie było zadaniem łatwym. Kami Badzioch już w szkole średniej zaczął aktywnie koncertować i trwa to bez przerwy do dzisiaj. Jego domeną jest granie na gitarze akustycznej. Przez lata współpracował min z: Jerzym Mazzollem, Tomaszem Olszewskim, Piotrem Słupczyńskim, Zbigniewem Szukalskim, Honoratą Skarbek, Tymonem Tymańskim, i wielu wielu innych. Kamil wprowadził widzów w klimatyczną podróż morskich opowieści. Uczestnicy koncertu mieli okazję do wspólnego śpiewana znanych i lubianych szant, a także wysłuchania tych mniej znanych, Były  emocje – od radości, aż po dobre łzy wzruszenia, które oczyszczają umysł i dają wiarę w sens działania. To był wspaniały  koncert,

Gala zakończyła się spotkaniem plenerowym przy grillu, gdzie nastąpił dalszy ciąg imprezy. Uczestnicy konkursu Zespół Zuch Załoga postanowili towarzyszyć w tej części imprezy i uświetnić ją swoimi żywiołowymi wykonaniami z gatunku piosenki żeglarskiej.

Do zobaczenia za rok.